Refleksoterapia -najlepsza metoda na odstresowanie

Refleksoterapia stóp jest coraz bardziej znaną metodą relaksacji, w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Dziś rozmawiam z Piotrem Sadowskim, znanym i cenionym refleksoterapeutą z Warszawy.

Piotr Sadowski

Piotrze, proszę, przedstaw się nam i zdradź tajemnicę jak to się stało, że zostałeś refleksoterapeutą co też stało się twoją pasją ?

Jestem absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego ze specjalizacjami: kajakarstwo i narciarstwo biegowe. Kajakarstwo do dziś pozostało moim okazjonalnym hobby, natomiast narciarstwo biegowe stało się moją pasją (uczestniczyłem – z sukcesami – w wielu masowych biegach w kraju i za granicą, również w cyklu Euroloppet i Worldloppet). Startowałem też – od początku lat 80-tych, a więc wyprzedzając znacznie obecną modę na bieganie – w licznych masowych biegach lekkoatletycznych. Lubię również długie spacery, najlepiej wśród zieleni, wycieczki rowerowe oraz pływanie w otwartych akwenach. Uwielbiam wędrówki po górach, jednak jest to miłość bardzo zaniedbywana w ostatnich latach… W 2007 roku rozpocząłem trwającą do dziś przygodę z bębnami. Od kilku lat dużą przyjemność sprawia mi zajmowanie się ogrodem. Odkąd sięgam pamięcią w moim domu były jakieś zwierzęta, głównie znajdy: psy, koty. Odejście wielu z nich było dla mnie silnym przeżyciem.

Refleksoterapią zainteresowałem się przed ponad dwunastu laty. Wcześniej zajmowałem się przez wiele lat stopami (jedną parą) intuicyjnie, otrzymując wiele pochwał z ust ich właścicielki i osiągając szczególnie dobre efekty w rozładowywaniu stresu i napięć.

W 2006 roku skończyłem Międzynarodową Akademię Refleksologii i Terapii Meridianowych (oddział w Polsce) i – po zdaniu egzaminów – otrzymałem krajowy i międzynarodowy certyfikat uprawniający mnie do pracy w tym zawodzie, której oddałem się z pasją.

Refleksoterapia to forma masażu, powiedz nam Piotrze, dlaczego warto masować stopy?

Refleksoterapia stóp jest to metoda leczniczego masażu stóp, podczas którego w specyficzny sposób stymulowane są określone punkty i strefy odruchowe odpowiadające poszczególnym narządom i częściom ciała. Uważa się, że stopy są jednym z mikrosystemów ludzkiego ciała, są „mapą” całego ciała.

Refleksoterapia należy do grupy terapii holistycznych, tzn. oddziałujących na nasz organizm na poziomie ciała, umysłu i ducha (CUD). Nadaje się do stosowania u osób w każdym wieku. Doskonale sprawdza się w profilaktyce zdrowia – poprawiając funkcjonowanie organizmu na poziomie ogólnym może się przyczynić do cofnięcia zaburzeń prowadzących do rozwoju chorób. Jest wspaniałą metodą zachowania zdrowia. Ponadto:

– usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego – redukuje stres i napięcie, przywraca dobrostan emocjonalny i fizyczny, relaksuje i wycisza;

– pomaga zredukować, a nawet wyeliminować depresję;

– przyśpiesza regenerację organizmu po chorobach;

– pomaga wrócić do równowagi po operacjach;

– powoduje zmiany chemiczne w organizmie i pomaga mu oczyścić się z toksyn;

– pobudza przepływ energii przez organizm;

– usprawnia krążenie płynów  w organizmie;

– redukuje i usuwa ból z różnych obszarów ciała – stymuluje mózg do wytwarzania endorfin oraz sprawia, że organizm zamyka tzw. „bramki bólu”;

– pomaga w łagodzeniu takich dolegliwości jak: sztywność kręgosłupa, rwa kulszowa, lumbago, artretyzm i kontuzje powstałe w wyniku uprawiania sportu;

– reguluje pracę (przywraca równowagę) układu hormonalnego;

– potrafi przywrócić płodność, jeśli przyczyny jej zaniku/braku są natury fizjologicznej;

– wpływa świetnie na przebieg ciąży – zabiegi wyłącznie za zgodą lekarza prowadzącego;

– dobrze sprawdza się jako bezpośrednie przygotowanie do porodu – potrzebna zgoda lekarza;

– łagodzi bóle menstruacyjne i PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego);

– łagodzi skutki menopauzy;

– bardzo skutecznie wspomaga konwencjonalne metody leczenia nowotworów i innych chorób terminalnych;

– usprawnia i reguluje pracę układu trawiennego;

– poprawia pracę serca i układu krążenia;

– pomaga w usuwaniu problemów związanych z hemoroidami;

– może poprawić sprawność wzroku, słuchu, węchu i poczucia smaku;

– poprawia jakość snu;

– poprawia napięcie włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta, elastyczna i młodsza, a twarz odzyskuje blask;

– usuwa złogi krystaliczne w stopach;

– zwiększa poziom tlenu w tkankach;

– przyśpiesza wypoczynek po wysiłku fizycznym;

– miejscowo jest znakomitym antidotum na ból stóp po długotrwałych obciążeniach, np. biegi długodystansowe, wielogodzinne tańce (wesela, turnieje taneczne) itp. – po masażu stopy stają się lekkie i są gotowe do podjęcia nowych wyzwań;

– może być wskazaniem przy KAŻDEJ dolegliwości.

Przeciwwskazaniem do zabiegu refleksoterapii są: rozległa grzybica, otwarte rany na stopach, a także świeże stany po urazach ortopedycznych w obrębie kończyn dolnych.

Piotrze, czy uważasz , że nasze stopy są warte naszej troski o nie ? Na co dzień dbamy i pielęgnujemy cerę twarzy, stopy, ukryte w obuwiu często są poza zasięgiem naszej uwagi.

Nasze stopy bardzo potrzebują dotyku, czułości i opieki. Lubią, gdy się o nie dba.
Ważne jest, aby zabieg wykonywany był w taki sposób, aby osoba poddająca się mu osiągnęła stan relaksu, który jest pierwszym etapem do zrównoważenia funkcji organizmu.

Gdy człowiek jest odprężony to ułatwiony jest proces samoleczenia.

Dlatego mówi się, że refleksoterapia jest po części nauką (u jej podstaw leżą badania fizjologiczne i neurologiczne), a po części sztuką – skuteczność zabiegów zależy w dużej mierze od umiejętności i zręczności terapeuty.

„Jeżeli zabieg refleksologii nie osiągnie niczego więcej jak tylko zwalczenie stresu i odprężenie, to oznacza, że jego cel został osiągnięty” (Kevin i Barbara Kunz „The Complete Guide to Foot Reflexology”).

Masz kontakt z wieloma osobami, na przestrzeni lat poznałeś setki stóp…Czy po stopach można poznać pacjenta, rozpoznać jego dolegliwości?

Ze stóp można wyczytać prawie wszystko, co dotyczy ciała. Doświadczony refleksolog obserwując stopy (ich budowę i reakcje na zabieg) jest w stanie ocenić predyspozycje do zaburzeń zdrowotnych w pewnych obszarach ciała, niejednokrotnie z wyprzedzeniem kilku lat lub stwierdzić istniejące już zaburzenia.

Czy refleksoterapia to moda, wymysł obecnych czasów czy kryje się za nią jakaś głębsza geneza?

Z posiadanych źródeł wiemy, że refleksologia znana była w różnych rejonach świata (Azja, Ameryka Północna, Afryka) wiele tysięcy lat temu. W Egipcie odkryto malowidła naskalne w grobowcu pewnego lekarza, datowane na ok. 2300 rok p.n.e. Z innych rejonów świata mamy podania i legendy.

Współczesna refleksologia to efekt wielu odkryć fizjologów i lekarzy w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jednak za jej matkę powinna być uznana Eunice Ingham. To dzięki jej pracy i poświęceniu refleksologia stała się samodzielną dziedziną nauki, a refleksoterapia osiągnęła wysokie miejsce wśród terapii. Wiedzę refleksologiczną rozwinęła pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku duńska refleksolog Inge Dougans, która jako pierwsza połączyła współczesną „zachodnią” refleksologię z Tradycyjną Chińską Medycyną, ze starożytną chińską teorią meridianów.

I. Dougans zajęła się refleksologią po tym, gdy dzięki zabiegom refleksoterapii zaszła w długo oczekiwaną ciążę.

To wszystko jest bardzo interesujące, myślę, że wywiad z Tobą Piotrze zainspiruje wiele osób do skorzystania z zabiegu refleksoterapii. Powiedz, jak często należy stosować refleksoterapię?

Powrót do dobrostanu jest długotrwałym procesem. Dla osiągnięcia najlepszych efektów zabiegi powinny się odbywać co 2-3 dni ( 2-3 razy/tydz), nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu. Podstawowa seria to 10 – 12 zabiegów. Nie ma przeciwwskazań do włączenia refleksoterapii na stałe do swojego życia (wiele osób twierdzi, że to najwspanialszy nałóg). Wtedy – po skończonej serii podstawowej – zabiegi wykonuje się z mniejszą częstotliwością, wynikającą z możliwości i potrzeb. Trzeba zdawać sobie sprawę, że trwałe usunięcie zaburzeń niejednokrotnie wymaga również zmiany stylu życia: poziomu aktywności fizycznej, diety i różnych nawyków.

Piotrze, dziękuję bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów w pracy.

Piotr Sadowski refleksoterapeuta przyjmuje w Warszawie w: www.jogastudio.pl, www.pan–kosmetyczka.pl, www.lalbavita.pl    ale jest też otwarty na współpracę w innych miejscach.

Tel. 601 981 680

Więcej informacji znajdą państwo na jego stronie www.terapienaturalne.eu

Z Piotrem można umówić się również na wizytę domową.

 

3 comments

  1. Bardzo interesująca wiedza. Rzeczywiście często traktujemy nasze stopy „po macoszemu”. Ja także, ten artykuł zmienił moje spojrzenie na temat

    • To prawda, dbamy o twarz, dłonie a stopy nie są w centrum naszej uwagi… Warto to zmienić. Cieszę się Grażynko, że artykuł wpłynął na twój punkt widzenia odnośnie naszych stóp.

  2. Piotr jest świetny. Oprócz wiedzy ma też wieeeeelką intuicję, co w tego typu terapiach też jest ważne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *