Pisanie ikon jako metoda na relaks

PISANIE IKON SAKRALNYCH – SPOSÓB NA RELAKS I WYCISZENIE.
Ciepłe wrześniowe południe, dziś spotykam się z Adamem Paszulewiczem.
Bardzo kreatywnym fryzjerem z Lidzbarka Warmińskiego . Swoje zdolności plastyczne i bogatà wyobraźnię, Adam wykorzystuje w swojej pasji o której dziś porozmawiamy przy kawie Cream Coffee z grzybkiem Reishi DXN . – Adamie opowiedz proszę o swojej pasji, która jest dla Ciebie relaksem.
„Moją pasją i sposobem na relaks jest pisanie ikon sakralnych. Odkąd pamiętam zawsze miałem talent plastyczny, dużo rysowalem. Ikony były w moim domu od zawsze. Pomysł pisania ikon podrzucil mi mój wujek, który jest księdzem. Temat bardzo mnie zafascynowal na tyle, że postanowiłem pogłębić tà wiedzę . Zapisałem się na warsztaty pisania ikon. W zeszłym roku w Dobrym Mieście zebraliśmy grupę chętnych ludzi na pierwsze warsztaty. I tak się zaczęła moja przygoda z pisaniem ikon. Jak napisałem pierwszą ikonę zaraz chciałem pisać nastepną, ale inną tematykę. Bardzo szybko zauważyłem , że jest to wyciszające i relaksujące .
Pierwsze zajęcia trwały 6 godzin . Grupy na warsztatach są maksymalnie 10 osobowe, są to w większości osoby starsze , ja jestem najmłodszy w grupie .
– Jestem ciekawa, jaki wpływ ma na Ciebie pisanie ikon? Jak się relaksujesz na takich warsztatach? Pisanie ikon pozwala mi na odstresowanie się po pracy, po ciężkim dniu . Biorę udział w warsztatach , kiedy mam wolny dzień lub w weekendy. Są dni kiedy nie siadam do pisania, musi być wena aby powstało coś orginalnego. Pisanie ikon wymaga wielkiego skupienia, jestem skoncentrowany tylko na jednym . Nie myślę o innych rzeczach, wtedy błyskawicznie otwiera się umysł . Myślę, że trzeba być bardzo spokojnym, aby pisać ikony. Jest to zajęcie na pewno dla osób cierpliwych, które mają zmysł plastyczny. Wymaga to ogromnej precyzji, są zasady których trzeba przestrzegać .
Już na pierwszych warsztatach odczułem, jak pisanie ikon działa na mnie wyciszajaco . Sama wyobraźnia nie wystarczy aby powstała ikona. Duże znaczenie ma to w jakich warunkach ona powstaje i miejsce gdzie akurat ją piszę. I tu dużą rolę odgrywa cisza. Automatycznie uruchamia się myślenie .
– Opowiedz Adamie o technice pisania ikon, jak one powstajà? Widzę, że są one bardzo klasyczne, nie są nowoczesne. 
Tak, piszę ikony bardzo klasyczne czyli wizerunki świętych np. Anioł Pański , Jezus Chrystus. Ikony pisze się na drewnie sosnowym, wcześniej specjalnie zagruntowanym . Używa się do tego bardzo starej techniki, ktorą stosuje się od czasów średniowiecza . Nosi ona nazwę TEMPERY JAJOWEJ. Do jej wykonania stosuje się barwniki w proszku, pigmenty ziemne, które miesza się z medium . Medium sporządza się z żółtka jajka kurzego i wina białego wytrawnego lub półwytrawnego. Ikona na początku powstaje od rysunku. Wygląda to jak oś współrzędnych, trzeba zrobić szkic i musi być zachowana poszczegolna odległość między liniami . Rysunek nosi nazwę IDEOGRAM. Wszystko musi być proporcjonalne, nic nie może wychodzić za linię . Kiedy rysunek jest gotowy, przenosi się go na białà kalké technicznà . Następnie kalké trzeba od wewnątrz posmarować projektem, przytwierdza się go do deski i ołówkiem odrysowuje na desce, żeby się odbiło. Potem pędzlem zanurzonym w medium z pigmentem, maluje się te odbite linie . Ikona staje się ikonà , kiedy zostaje poświęcona w obrzédzie święcenia ikon w kościele . – Słyszałam, ze masz już na swoim koncie swój pierwszy sukces. Opowiedz nam proszę o nim. Tak, w ciągu rocznych warsztatów udało mi się napisać około 20 ikon sakralnych. Moim pierwszym sukcesem była wystawa Ikon Sakralnych w Sanktuarium Maryjnym w Krošnie. Bardzo się z tego cieszę . W najbliższych planach, zastanawiam się nad innymi warsztatami, które poglebiá moją wiedzę . Moim marzeniem jest, aby zorganizować wystawę dla mieszkańców mojego miasta Lidzbarka Warmińskiego, ale nie tylko. Jestem otwarty na propozycje i współpracę . – Rozumiem, że Twoje ikony można zakupić? Do kogo one najczęściej trafiajá? Tak, można kupić taką ikonę . Odbiorcami są ludzie, którzy znajà się na sztuce i interesujà się tym tematem, ale także znajomi czy osoby prywatne. Dziękuję bardzo za rozmowę , życzę Ci dalszego rozwoju i wystawy o której marzysz a także czerpania przyjemności z pisania tych pięknych ikon.

 

Nie zapomnij pobrać bezpłatnego poradnika – pomoże Ci zwalczyć stres [getall-link id=”1675″][/getall-link]

Odbierz  prezent

 

Dzięki temu poradnikowi dowiesz się co zrobić aby  się odstresować i poczuć się lepiej.
Pobierz go bezpłatnie

Dodaj nowe pole
Dodaj nowe pole

Pamiętaj, że Twój adres e-mail jest bezpieczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *